The Prestige S is the silo’s lightest, easiest-to-handle model and the perfect partner for the ambitious club player who needs the perfect blend of precision and power.
It features the innovative Graphene 360+. The Graphene 360 is found at the 3, 9 and 12 o’clock areas in order to offer more stability and effectively transfer energy. The 360+ version puts forth Spiralfibers on the bottom of the frame that will stretch when the ball comes in contact with the racquet in order to offer more feel.
| Εμβαδόν κεφαλής (sq.in) | 99 sq.in. |
|---|---|
| Τύπος πλέξης | 16×19 |
| Βάρος (gr) | 295 gr |
| Πλάτος | 22mm |
| Σκληρότητα σκελετού | 63 |
| Μήκος | 27in |
| Ισορροπία | 325 mm |
| Βάρος αιώρησης | 318 |
| Υλικό κατασκευής | Graphene 360+ |
| Κάλυμμα | Δεν περιλαμβάνεται |







