Technologies:
– Isometric: Isometrically shaped frame to optimize the sweetspot and thus the racquet’s forgiveness and power.
– Uniform Impact Grommets: 4-cornered grommet for improved sweetspot and off-center tolerance.
– Energy Flow Shaft: Evolutionary profile with a very thin core to improve frame flexibility and boost comfort.
– Servo Filter: Film placed in the graphite of the racket to improve flexibility and vibration absorption for greater control and comfort.
| Εμβαδόν κεφαλής (sq.in) | 100 sq in |
|---|---|
| Τύπος πλέξης | 16×18 |
| Βάρος (gr) | 295 gr |
| Πλάτος | 24.5mm/24.5mm/18.5mm |
| Μήκος | 27 in / 68.5 cm |
| Ισορροπία | 32 cm |
| Composition | H.M. Graphite |
| Stiffness | 55 |
| Swingweight | 311 (πλεγμένη) |
| Κάλυμμα | Δεν Περιλαμβάνεται |










