Player benefits: spin – power – maneuverability
The Babolat Pure Aero Team tennis racket is the ultimate weapon for intermediate players looking for spin.
Its 285 g, balanced at 32 cm, provides excellent maneuverability for maximum power with high racquet head speed.
The 645 cm² headsize offers great versatility for maintaining control while generating plenty of power.
The 16×19 string pattern retains the characteristics of the previous edition, with a higher string density for greater control without losing spin.
Babolat has chosen to add flax to the frame with NF2-Tech technology to absorb maximum vibration for optimized comfort, and the new Aeromodular⁴ core will provide greater aerodynamics when hitting to generate maximum racquet head speed but also more spin.
Player type:
– Intermediate players looking for maximum spin, power and maneuverability.
Technologies :
– Aeromodular⁴ : Reworked frame shape to improve aerodynamics by 6% over the previous edition to generate more racquet head speed and spin grip.
– FSI Spin: Variable string spacing for greater control and spin.
– Woofer System: Optimized contact time between string and ball for improved feel and comfort.
– NF2-Tech: Linen inserts added to the frame to improve comfort and sound quality on impact with the ball.
| Εμβαδόν κεφαλής (sq.in) | 100 sq.in. |
|---|---|
| Τύπος πλέξης | 16×19 |
| Βάρος (gr) | 285 gr |
| Πλάτος | 23/26/23 mm |
| Σκληρότητα σκελετού | 66 |
| Μήκος | 27in |
| Ισορροπία | 32 cm |
| Βάρος αιώρησης | 306 (Πλεγμένη) |
| Υλικό κατασκευής | Graphite |
| Κάλυμμα | Δεν περιλαμβάνεται |








