Technologies:
– Isometric: Isometrically shaped frame to optimize the sweet spot and thus the racquet’s forgiveness and power.
– 2G-Namd Flex Force: Technology modifying the structure of the graphite in the racket for greater flexibility and quicker return to position for improved spin.
– Aero Trench: Reduction in the size of the grommet at the top of the racket to improve air penetration and spin.
–Liner Tech: Increased string entry angle for greater sweetspot and string movement.
– Vibration Dampening Mesh: This material is placed in the neck and filters out 30% of the vibrations caused by striking to protect your arm and provide greater touch and comfort.
– Servo Filter: Film integrated between the racquet’s graphite layers to absorb vibrations and improve comfort, feel and frame flexibility.
| Εμβαδόν κεφαλής (sq.in) | 100 sq in |
|---|---|
| Τύπος πλέξης | 16×20 |
| Βάρος (gr) | 305 gr |
| Πλάτος | 24mm/26mm/23mm |
| Μήκος | 27 in / 68.5 cm |
| Ισορροπία | 31.5 cm |
| Composition | 2G Namd Flex Force/H.M. Graphite |
| Stiffness | 66 |
| Swingweight | 328 (πλεγμένη) |
| Κάλυμμα | Δεν Περιλαμβάνεται |









