- Lighter weight version of Roger Federer’s Pro Staff RF97 Autograph
- Braid 45 construction arranges the double braided fibers at 45 degree angles for enhanced pocketing feel alongside incredible stability
- String Mapping provides a denser string bed for excellent precision and feel
- New Ergonomic End Cap yields improved comfort and playability
- Modern design gives nod to classic Pro Staff heritage with black elastic base, exposed carbon fiber weave with gloss finish at the tip and red/yellow pinstripes along the throat
- This racket ships unstrung.
| Εμβαδόν κεφαλής (sq.in) | 97 sq in |
|---|---|
| Τύπος πλέξης | 16×19 |
| Βάρος (gr) | 315 gr |
| Πλάτος | 21.50mm |
| Σκληρότητα σκελετού | 65 |
| Μήκος | 27 in / 686 mm |
| Ισορροπία | 10 pts HL / 31 cm |
| Βάρος αιώρησης | 320 |
| Υλικό κατασκευής | Braided Graphite |
| Κάλυμμα | Δεν περιλαμβάνεται |
| Τύπος | GOLD |





